Хайдутин Тайни
Хайдутин Тайни
Blog Article
Въпреки че вижданията и чувствата на сина и на майката са различни, между тях има пълно доверие. Накрая майката обещава, че ще пусне сина си при баща му в гората. Докато Чавдар бурно се радва, че ще отиде на хайдушкото сборище, тя е скръбна и ридае. Текстът прекъсва с думите за плача на майката.
Поемата „Хайдути” е създадена в стила на народната песен - използвано е силабическото стихосложение. Тя е отклик на конкретни събития - преминаването на четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа през Дунава в България.
Боряна войвода (неизв.) – за нея, детенцето и Иванчо, брат и Стоян, с когото е хайдутувала се знае от една песен. Там е описано бойното и снаряжение.
Редица документи ни представят хаоса зад солидната международна фасада на османската империя. Този период, доскоро наричан в нашата история „
По българските земи, все още живеят българи, които не прекланят глава и не престават да се борят и бунтуват срещу завоевателите.
► Представен е образът на Чавдар – „вехта войвода“
“Цели сме изгорели от парене и пак не знаем да духаме.”
Там мюсюлманите получавали своята „награда“ за насилията, над техните братя и сестри.
От времето на Първото търновско въстание насетне, е прието да се говори за хайдушко движение.
Към него са вливат известни войводи, като Иванчо Карасулията, Петко Войвода, Апостол войвода – Ениджевардарското слънце и др.
Подвизите на Дельо са увековечени в много народни песни, предания и легенди. В Златоградския край за него се пее прочутата песен „Излел е Дельо хайдутин“, изпълнена от редица изпълнители като Валя Балканска и Феим Джигов, записана на златен диск и изпратена в космоса.
Момчето внимателно следи реакциите на своята майка. Юначната българка иска да запази неговия живот. Майка трудно може да прежали рожбата си, станала хайдутин и обрекла се на смърт. Майката остава самотна. без Хайдутин подкрепа, без единствено чедо.Разбираема е нейната скръб.
Чавдар е представен и в диалога с майка си. В думите, с които се обръща към нея, се проявява характерът му – неговата нетърпимост към личното унижение и към страданието на народа, както и решимостта му да бъде борец за справедливост.
Руско-турската ОСВОБОДИТЕЛНА война – причини, бойни действия и резултати